Aykırısın, Doğru Yoldasın, Devam Et ve Bize Katıl

  • PUBLISHER
  • Gizem Ekiz
  • CATEGORY
  • article
  • DATE
  • 18/04/2021


“Aykırılık” hakkında ne düşündüğümü lafı dolandırmadan söylemek istiyorum. Biraz da bu konuda söz hakkım olduğunu düşünüyorum. Kendimi bildim bileli, insanlar aykırı biri olduğumu söyledi. Kendimi tanıdığım kadarıyla ben de böyle düşünüyorum. Bununla birlikte çevremdekilerin aykırılığım üzerine yaptığı konuşmaları önemsiyorum.

...Evet ben aykırıyım.
Aykırılığın sanki yıkmak, bozmak, parçalamak gibi kulağa olumsuz gelen bir anlamı var ama iş aslında öyle değil. Ben bu duruma farkındalık sahibi olmak diyorum. Yaptıklarımın, düşündüklerimin bilincindeyim ve kabul ediyorum. Toplumun basmakalıp fikirlerine uymayan şekilde düşünüyorum ve yaşıyorum. Kimin ne istediği değil benim ne istediğim önemli. Yani özgür olmak, kendimi ifade etmek istiyorum. Üstümdeki baskıya (aile, çevre, toplum, sistem baskısı vb.) rağmen kendi isteklerimi yapmaya çalışıyorum. Kararlarımı da kendi isteklerimi yapabilmek için alıyorum.

Ne hissediyorsam onu yaşıyorum. İçinde bulunduğum durumlara göre rol yapamıyorum. Mutluysam mutluluğumu gizlemiyorum. Aynı şekilde mutsuzluğumu da. Ben böyle davranırken diğer insanlar ne tepki verir korkusu yaşamıyorum. Bana dayatılanı değil kendi istediklerimi öğrenmeye ve yapmaya hevesliyim. Tam anlamıyla konsantreyim. Sırf çevrem bana “aferin” desin diye onaylamadıkları eylemlerimi sakınmıyorum. Hatta çoğu zaman aferin demesinler diye uğraşırım. Ölçülmeye ve değerlendirmeye ihtiyaç duymuyorum çünkü doğru bir yerden bakıldığına inanmıyorum. Kendime oluşturduğum ölçütler ve kriterler beni tatmin ediyor. Sonuç olarak varoluşumu ve amaçlarımı düşündüğümde, doğru yolda olduğumu hissediyorum.

Bu anlattıklarım kafanda birini canlandırdı mı? ‘Sen’i mesela.
Zira sen de aykırıysan...

Bence klişe olan "becerilerini ve potansiyelini fark et, kendini gerçekleştir." gibi tavsiyeleri umursayan biri olmadım. Çünkü daha büyük bir sorunum vardı. İlk önce kendimi ifade etmek istiyordum.


Doğru Yoldasın!
Bence aykırılık “olunacak” bir şey değil. Aykırılık zaten herkesin içinde. Mesele, aykırı olmayı seçip seçmemek. Fikirlerini, toplumda kabul gören kurallara göre oluşturmadığın için doğru yoldasın. Seneler boyunca alıştığımız öğretileri, cesaret edip sorguladığın için doğru yoldasın. En sonunda kendi isteklerin doğrultusunda fikir ürettiğin için doğru yoldasın.

Devam Et!
Kendi başına buyruk bir şekilde yapmak istediklerin, söylemek istediklerin var fakat toplumsal normlar bize belirli kurallara ve düzene uyum sağlayarak yaşamamızı söylüyor. Belirli kurallara ve düzene uyum sağlayarak yaşamamız öğretilse de, kendi isteklerini gerçekleştirmeye devam et! Başkalarını tatmin etmek yerine kendini aramaya devam et! Yazarak, çizerek, kısacası neye yatkınsan; kendini ifade etmeye devam et! Korkmadığın, kısıtlanmadığın, küçümsenmediğin bir alanda kendini anlatabilmeyi hak ediyorsun.

Bence klişe olan "becerilerini ve potansiyelini fark et, kendini gerçekleştir." gibi tavsiyeleri umursayan biri olmadım. Çünkü daha büyük bir sorunum vardı. İlk önce kendimi ifade etmek istiyordum.

Olay da bu aslında, kendimi ifade etmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Ben zaten potansiyelimin ve becerilerimin çoğunun farkındayım. Potansiyelimi ve becerilerimi kullanarak kendimi ifade etmeyi öğrendiğim bir yere ihtiyacım vardı. Biri yol göstersin istiyordum.

İşte o an hayatıma Ba’ndo Lab girdi. Yaptığım, söylediğim bir şeyin yadırganmadığı çünkü benim gibi olan veya benim gibi olanlara alışkın insanlarla çevriliydi etrafım. Kendimi ifade ederken diken üstünde hissetmedim. Ve daha da güzel yanı, yol öğretti. Kendimi ifade ederken aykırılığımın bir avantaj olduğunu her zaman hissettirdi. Aykırılığımı, ilhamı besleyen bir kaynak olarak görmemi sağladı. Özgür alanımın üretmek olduğunu bana kanıtladı.

Ba’ndo Lab, beni bir aykırı olarak önemsedi.
Ba’ndo Lab “o” aykırıyı da önemsiyor. Sen de kendini ifade etmek isterken nasıl yapacağın hakkında bir yol arıyorsan daha fazla zaman kaybetme. Fikirlerinin, duygularının, davranışlarının farkındaysan ve bir şeyleri sorgulamaya cesaretin varsa başvuru butonuna tıkla! Ba’ndo Lab Çaylak Programı’nın üçüncü döneminde diğer aykırı çaylaklarla üretmenin keyfini çıkar!

HADİ BİZE KATIL!

Gizem Ekiz Ba’ndo Design Agency’de çaylak metin yazarı olarak Lab’de eğitim görüyor.